modaberi
18 بهمن 1401 - 15:06

عبدالملکی: مناطق آزاد مردمی و جهانی می‌شوند/ انتقاد از دولت قبل برای بی توجهی به پل خلیج فارس

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: عملیات اجرایی پروژه عظیم پل خلیج فارس با توجه ویژه آیت الله رییسی، رییس جمهوری و در راستای عملیاتی کردن راهبرد جهانی کردن مناطق آزاد کشور، امروز و پس از سال ها وقفه مجددا آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حجت الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در آیین آغاز به کار مجدد اجرای پروژه عظیم پل خلیج فارس اظهار داشت: مناطق آزاد کشور در دولت سیزدهم، دو راهبرد مردمی کردن و جهانی کردن را در دستور کار دارند و احداث پل خلیج فارس نیز در راستای عملیاتی کردن این راهبردهاست.

وی ادامه داد: اجرای کامل چهار رکن طرح جامع ارتباطی خلیج فارس، شامل احداث پل، توسعه بندر کاوه، احداث بزرگراه و راه آهن در این منطقه برای تکمیل کریدور شمال جنوب دارای اهمیت بالایی است. 

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با اشاره به ظرفیت های بندر کاوه برای پهلوگیری کشتی های تجاری بین المللی، افزود: پس از احداث پل خلیج فارس و توسعه بندر کاوه، بهره مندی از توانمندی این بندر برای تکمیل ظرفیت های تجاری بندر شهید رجایی نیز در دستور کار خواهد بود. 
به گفته عبدالملکی؛ عملیات عمرانی پل خلیج فارس و اتصال جزیره قشم به سرزمین اصلی از طریق این پل، با اخذ مجوزهای لازم و رعایت تمامی ملاحظات زیست محیطی اجرا می شود. 

دولت قبل باید نسبت به توقف پروژه جوابگوی مردم باشد

وی تصریح کرد: از مسئولان دولت قبل بابت توقف پروژه پل خلیج فارس گلایه داریم و ناراحت هستیم و آنها باید نسبت به عملکرد خود جوابگوی مردم باشند. 

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور  با بیان اینکه طبق برنامه ریزی صورت گرفته، تامین مالی ساخت پل خلیج فارس در سه بخش انجام می‌شود، افزود: یک بخشی را دولت، بخش دیگری را سازمان منطقه آزاد قشم و قسمت سوم منابع مالی از طریق فاینانس و سرمایه‌گذار خارجی تامین خواهد شد. 

عبدالملکی در ادامه با اشاره به جایگاه مناطق آزاد کشور در بحث اقتصاد کشور، گفت: مناطق آزاد مولود انقلاب هستند و این مسئله در بند 11 سیاست‌های کلی نظام مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار داشت: سال 1357 نقطه عطفی در تاریخ ایران و جهان بود در حالی که بشریت به سرعت به سمت اضمحلال می رفت این مسیر متوقف و تاریخ جدیدی باز شد. 

 

مشاور رییس جمهوری با تاکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی مسیر و جایگاه انسان و بشریت را به سمت عزت و افتخار تغییر داد؛ افزود: در بخش زیرساخت‌ها طی 44 سال اخیر پیشرفت های زیادی داشته‌ایم و ایرانی‌ها در بحث امید به زندگی بالاترین رشد را در دنیا داشته‌اند.

به گزارش فارس، عملیات اجرایی پل خلیج فارس پیش از ظهر امروز پس از 7 سال وقفه بار دیگر آغاز شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025014