modaberi
18 بهمن 1401 - 14:35

۴۴ زندانی با ارفاقات قانونی در خراسان جنوبی آزاد شدند

بیرجند- مدیر کل زندان‌های خراسان جنوبی گفت: همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ۴۴ نفر از زندانیان با ارفاقات قانونی به کانون گرم خانواده بازگشتند.

علی عبدی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: از ابتدای دهه فجر مسئولان قضائی زندان‌های استان با بررسی پرونده زندانیان و با هماهنگی دستگاه قضائی آزادی ۴۴ زندانی موافقت کردند.

وی با بیان اینکه هدف از اعمال مجازات زندان اصلاح مجرمان و بازگشت سالم آنان به جامعه است، ادامه داد: با دیدارهای مستمر از زندان‌ها و ملاقات قضات با زندانیان می‌توان آن دسته از زندانیانی که فرایند اصلاح آنان تکمیل شده و مطابق قانون ظرفیت استفاده از ارفاقات قانونی را دارند، شناسایی و زمینه آزادی آنان را فراهم ساخت.

وی تصریح کرد: تأمین امنیت جامعه و برخورد قاطع با مجرمان جرایم مهم منافاتی با اعطای تسهیلات به مجرمان جرایم خرد و سبک ندارد و رعایت این سازوکار تأکید شده از سوی ریاست قوه قضائیه می‌تواند رأفت و عطوفت اسلامی را در زندان‌های توسعه ببخشد.

عبدی با اشاره به سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تصریح کرد: به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از حبس بر زندانی و خانواده او از همه‌ی ارفاق‌های قانونی برای تغییر وضعیت زندانیان واجد شرایط و ایجاد زمینه آزادی آنان با استفاده از ارفاقات قانونی و اعطای مرخصی و موافقت با مرخصی پایان حبس استفاده می‌شود.

وی بابیان اینکه این زندانیان حسن اخلاق رفتار در زندان‌ها را داشتند و از زندانیان جرایم مهم نبوده‌اند و افزود: پرونده‌های مربوط به عفو «مقام معظم رهبری» هم اکنون در حال بررسی می‌باشد و بزودی اعلام خواهد شد.

عبدی بیان کرد: از این تعداد زندانی ۲۲ نفر از زندان مرکزی بیرجند و ۲۲ نفر دیگر از زندان‌های شهرستان استان هستند که آزاد شدند.

به گفته وی اقدامات لازم برای آزادی این تعداد از زندانیان زندان‌های استان قبل از عفو مقام معظم رهبری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است و در این زمینه بعداً اطلاع رسانی خواهد شد.

اجرای ۲۲ برنامه شاخص در ایام الله دهه فجر

عبدی بیان کرد: دهه مبارک فجر، تجلی‌بخش حماسه‌ها و ایستادگی مردم ایران در مقابل رژیم طاغوت است که در نهایت این ایستادگی منجر به شکست رژیم ستم‌شاهی و استقرار حکومتی با پایه‌های دینی و مردمی شد.

وی افزود: همزمان با لحظه‌ای ورود تاریخی امام خمینی (ره) به مهین اسلامی در تمامی زندان‌های استان مراسم استقبال با نثار گل و اجرای سرود ایران برنامه‌ریزی شده است.

عبدی با بیان اینکه در اولین پنچ شنبه این ایام مبارک مهمانی لاله‌ها به طور همزمان در مزار شهدای با حضور کارکنان، خانواده معظم شهدا و ایثارگران انجام می‌شود، افزود: مراسم تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران، تجلیل از جمله برنامه‌های پیش بینی شده است.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی ادامه داد: حضور حداکثری کارکنان در نماز عبادی و سیاسی و برپای میز خدمت در مساجد از دیگر برنامه‌های دهه فجر ۱۴۰۱ می‌باشد.

وی با تاکید بر اهمیت تبیین دستاوردهای دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در تمام عرصه‌ها برای نسل امروز انقلاب، بیان کرد: حضور گروه‌های جهادی دندان پزشکی و چشم پزشکی را در سطح زندان‌های استان برای ویزیت و معاینه زندانیان خواهیم داشت.

عبدی اظهار داشت: با همکاری دستگاه قضائی پرونده ۴۴ نفر از محکومین در کمیسیون عفو مطرح خواهد شد و همچنین زمینه آزادی ۴۴ زندانی با نصب پابند الکترونیک فراهم شده است.

وی افزود: برگزاری مسابقات ورزشی، فرهنگی، هنری، دورهمی خانوادگی کارکنان زندان‌های استان و طومار نویسی نابودی اسرائیل از دیگر برنامه‌های این یوم الله است.

نصب ۴۴ پابند به پای زندانیان واجد شرایط

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی با اشاره به اجرای قانون استفاده از پابند الکترونیکی بیان داشت: انجام این کار با هدف کاهش جمعیت کیفری که در استان حال اجرا است و تاکنون ۴۲۱ پابند به پای زندانیان واجد شرایط در استان نصب شده است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح پابند الکترونیکی زندانیان در خارج از محیط زندان تحت کنترل هستند، عنوان کرد: حبس زدایی از سیاست‌ها و برنامه‌های مهم دستگاه قضائی می‌باشد.

عبدی ادامه داد: همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی تعداد ۴۴ نفر دستگاه پابند الکترونیک برای زندانیان شاغل در مراکز حرفه آموزی و اشتغال زندان‌های استان نصب شد.

وی با بیان اینکه با نصب پابند بر پای زندانیان، آن‌ها به زندگی عادی ادامه دهند، افزود: از ویژگی‌های اجرای این طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و صرفه‌جویی در هزینه است..

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024917